Admin tarafından gönderildi
18 Kasım, 2016
1 yorum
572 okuma

Bir baba’dan oğluna mektup

Selamun Aleyküm oğlum.
Aslen çok kısa, şeklen çok uzun olan bir yola giriyorsun. Sana gözümüz gibi bakarak büyüttük ve seni bir kıza veriyoruz, ona emanet ediyoruz, O kızcağız anası babası bakmaya kıyamaz halde büyüttü ve sana verdi oğlum, sana emanet etti. Eşin sana bak ki kimlerin emaneti:
1- Allah’ın emaneti,
2- Anne babasının emaneti,
3- Kızın Kendi emaneti,
4- Vatanın emaneti,
Oğlum, şunu bileceksin, hayat mantık demek değildir. Aile saadetinin en az yarısı mantık dışıdır. Her şeyde her yerde mantığa aykırı gerçekler pardon hakikatler vardır. Mesela kara kutunun rengi neden siyah değil de turuncu? Mantığa göre siyah olmali değil mi? Ya da kara kutu yerine ”turuncu kutu” denmeli değil miydi? Değildi. Ama mantık buna böyle bakar. Aile içinde örnek verirsek, çocukların hepsinin doğumunu kadın yapıyor, mantığa sorarsan en az yarısını erkek yapmalı değil miydi? Mantık, burada başlar -haşa- Yaratanı hesaba çekmeye. Çünkü mantığın dini yoktur.
Aile içinde kendine ait görevini bil. Eşin el işinde değil de kendi işinde evde çalışıyorsa, onun işine karışma. Neden ütü bu gün yapılmamış, neden cam silinmemiş, neden bardak burada? Sana ne? O senin iş yerinde gelip neden tebeşirin masanın üzerinde, neden şu şurada diyor mu? Sabahtan akşama kadar kadın o evde çalışıyor, bir de senin dırdırınla yorulursa, yıpranır. Ayıp değildir söylemesi, o zaman da yatağinda kadının ancak bedenini seninle bulursun, ama gönlü senden yorulmuş olur, bunu sakın unutma.
İşi mantığa vurursak, orası senin de evin karışamaz mısın? İşte burada hassas bir denge var, karışacaksın, ama ıvıra zıvıra değil, ruh veren, bilgi veren, güç veren, moral veren konulara karışacaksın. Zaten akıllı erkek, karısının bir kaç kez düzenli iş yaptığını görünce, “seni tebrik ediyorum canım (ne diyorsan işte) sen ne güzel işler yapıyorsun, ne kadar düzenlisin demiş olsa, kadında farkındalık oluşur. Kadın senin evine mutlu olmak, eş olmak yani hem evlenmek, hem eğlenmek, sevilmek, sayılmak için geliyor. Oğlum sen vicdanlı birisin ama yarın vicdanının ölmeyeceğinin bir garantisi var mı? Vicdan bugün var yarın yok olabilir, vicdan ölebilir, zayıflayabilir, vicdan sapma yapabilir, aldanabilir . Gün gelir aldanırsa vicdanın bu söylediklerim imdadina yetişsin. İman ile ilgisi olan bilgi, insanın en kötü gününde imdadına yetişen bir insan gibidir. Bilgi vaaz veren insan gibidir. Kendini kaybettiğin zaman, en önemlisi kendi kendini beş para etmez gördüğün zaman, kendini tanıyamaz hale geldigin zaman bilgi bir insan gibi karşına gelir ve sana doğru bir yol gösterir. Özellikle o bilgi islam ile beslenmişse …
Kadın sabreder oğlum. Sevgisinin son limitini bitirmeden isyan etmez. Kadın çok zekidir, ama çoğu kez aptal görünmeyi tercih eder. Sen sen ol oğlum, sakın eşini aptal yerine koyma, o aptal görünse bile ..
Hanımının akrabalarına saygılı ol, hürmet et. Unutma, saygılı olmakla hiç kimse küçülmez!
Hanımına sık sık iltifat edecek bir şeyler bul. Ya, çorbası güzel olunca becerisini öv, ya da yüzünde, gözünde güzel bir yerini bul ve söyle .. Her gün en az bir kez onu sevdiğini söyle, bu iltifatların üst sınırı yok, istersen bin kez söyle …
Ben senden önce ölürsem bu mektubu yılda bir defa oku, inan her yıl önemini daha iyi anlayacaksın ..
Dua ile…

 

yzn meryem

ETİKETLER


Yorumlar (1 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

istanbul escort